چه یخچالی را انتخاب کنیم؟ چه ویژگی هایی برای انتخاب یخچال مناسب است؟

ارزانی، کیفیت و زیبایی تمام ویژگی یخچال مناسب نیست!

این روزها بهترین فرصت است تا کمی بیشتر قدر یخچال‌مان را بدانیم؛ بعد از یک روز طاقت‌فرسا در این هوای گرم با عجله به مغازه بین راه می‌روید؛ آب معدنی هست ولی یخچالی نبوده. آب معدنی گرم مشکل شما را حل نمی‌کند. با یک تاکسی خود را به خانه می‌رسانید و مستقیم به آشپزخانه می‌روید تا از یخچال…در خانه یخچال نیست…؛ همان‌طور که می‌بینید حتی تصورش هم غیر ممکن است؛ امروزه یخچال چنان با زندگی ما عجین شده که از لوازم بدیهی خانه‌مان محسوب می‌شود. فکر کنید اگر قرار بود خرید این وسیله مهم آشپزخانه به شما واگذار می‌شد شما برای خریدش به چه چیزهایی فکر می‌کردید.

معمولا اول از همه مسئله پول مطرح می‌شود؛ البته اگر شما از قشر مرفه هستید که از قید این دغدغه آزادید.

با داستان کوتاهی که الان گفتیم قطعا مورد بعدی کیفیت است. شما هیچ وقت دوست ندارید با خراب شدن یخچالتان به دردسر بیفتید. بهتر است یخچال با کیفیتی بخرید.

حالا اگر این یخچال با کیفیت که با جیب شما هم سازگار باشد، زیبا هم باشد و باعث شود با این همه هزینه‌ای که کرده‌اید جلوه‌ا‌ی هم به آشپزخانه داده باشید عالی است.

معمولا این سه گزینه کافی است تا شما راه بیفتید و برای خرید یخچال از خانه خارج شوید شما به زودی سوار بر یک نیسان یخچال جدید را به خانه می‌آورید؛ ولی دست نگه دارید. تقریبا و حدودا هزاران راهی هست که هنوز نرفته‌اید. خوب فکر کنید و بعد راه بیفتید.

انتخاب یخچال مناسب

امروز بازار پر است از یخچال‌های متنوع با بازه گسترده قیمت‌ها با ظاهرهای مختلف و زیبا و کیفیت‌های بسیار وسوسه برانگیز؛ فاکتورهایی از این قبیل در بازار یخچال مورد توجه هستند:

موتور یخچال (کندانسور): اگر بخواهیم تمام قطعات مهم یخچال که باعث درست کار کردن آن می‌شود نام ببریم می‌توانیم به اندازه یک مقاله حرف بزنیم؛ اما این موضوع آنقدری هم برای ما و شما مهم نیست. از بین این قطعات بیشتر از هر چیزی کندانسور یا موتور مهم است. یادتان باشد موتورهای یک خطی که از چین هم وارد نشده باشند اولویت شماست؛ وگرنه این شمائید و موتور پر مصرف پر سروصدای بی‌کیفیت.

تعداد درب: اگر یخچال صرفا با کارکرد یخچال باشد صرفا هم یک در دارد با یک یخدان در درون کار ولی امروزه بیشتر یخچال‌ها از دو تا پنج در دارند.

انواع یخچال و فریزر ها: اکثر یخچال‌های بازار به شکل یخچال و فریزر با هم ارائه می‌شوند. این‌ها یا سر هم هستند که یخچال بالا فریزر پایین هستند یا برعکس و یا کنار هم به شکل ساید بای ساید و یخچال دو قلو.

رنگ های متنوع: هر چند رنگ سفید غالبا برای خرید یخچال توصیه می شود؛ ولی رنگ‌های نقره‌ای و مشکی به دلیل فضای مدرنی که ایجاد می‌کنند جذابیت بیشتری دارند. رنگ های بیشمار دیگری را نیز به این لیست سه تایی می‌توان افزود.

برچسب انرژی یخچال: یخچال هم مانند تمام وسایل الکترونیکی دیگر دارای برچسب مصرف انرژی است؛ یادتان باشد این یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. یخچال یکی از پرمصرف‌ترین وسایل الکترونیکی منزل است به‌ویژه در تابستان. هر چقدر مصرف به حداقل نزدیک‌تر باشد قطعا یخچال با کیفیت‌تری در اختیار شما قرار گرفته است.

برچسب محیط زیست: این مختص بعضی از یخچال هاست. این یخچال‌ها گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کنند.

آب ریز خودکار: این هم از امکانات یخچال‌های جدید است. بعضی یخچال‌ها علاوه‌بر آب سرد قدرت تحویل آب گرم را نیز دارند. علاوه‌بر این بعضی یخچال‌ها تا اندازه‌ای می‌دانند! که می‌توانند به همان میزانی که نیاز دارید به شما آب بدهند. در بعضی از یخچال‌ها هم زحمت شما کم شده و حتی نیاز به فشردن اهرم آبریز نیست لیوان خود را به دیواره بچسبانید و آن را پر از آب کنید بدون هیچ خستگی ای!!! البته این مزیت با معایبی هم همراه هستند؛ هم مصرف انرژی بالایی دارند هم حجمی از داخل یخچال را به خود اختصاص می‌دهند.

یخ ساز خودکار: این نیز قابلیت بعضی از یخچال هاست.

دستگاه تصفیه هوا و فیلترهای مختلف تصفیه آب: این نیز از ویژگی بعضی از یخچال‌هاست که از تولید باکتری در غذاها جلوگیری می‌کند و عمر یخچال را نیز افزایش می‌دهد.

طبقات و کشوهای متنوع: بعضی یخچال و فریزرها طبقه‌ای و بعضی کشویی هستند و اکثرا ترکیب هر دو را دارند. امروزه در یخچال های ساید بای ساید و درب فرانسوی تنوع طبقات زیادی دیده می‌شود. جنس این طبقات نیز مهم است. در این مورد نیز تنوع وجود دارد. طبقات از جنس‌های چوب، استیل، پلاستیک، شیشه و آلومینیوم هستند.

حجم یخچال: یخچال‌ها در حجم‌های متنوعی تولید می‌شوند. از یخچال‌های کوچک درون کابینتی تا یخچال‌های بسیار بزرگ درب فرانسوی. مبنای حجم یخچال را بر اساس فوت یا لیتر اعلام می‌کنند. اینکه چه حجمی برای کدام خریدار مناسب است به مواردی از قبیل اندازه خانه و آشپزخانه و سبک زندگی او دارد؛ ولی به طور معمول یک دسته‌ بندی کلی با توجه به تعداد اعضای خانواده مطرح می‌شود که رقم‌های متغیری نیز هستند. یخچال حدود دویست لیتر برای یک خانواده دو نفره کافی است و به ازای هر نفر اضافه بیست لیتری باید به این حجم اضافه شود.

سیستم یخزدای خودکار: اکثر یخچال‌های جدید قابلیت از بین بردن خودکار برفک و یخ را دارند. این در افزایش عمر یخچال نقش مهمی دارد.

سیستم تنظیم دما و سرما: بعضی از یخچال‌های جدید این امکان را دارند که در طبقات مختلف دمای مورد نظر را با توجه به غذایی که آنجا می‌گذارید تنظیم کنید. این ویژگی بیشتر مختص  یخچال‌های دو قولو و ساید بای ساید و درب فرانسوی است.

و از همه مهمتر جناب آقای یخچال هوشمند؛ اگر علاقمند به پیشرفت های تکنولوژیکی هستید و اوضاع مادیتان هم خوب هست این بهترین انتخاب برای شماست. این یخچال‌ها بسته به مارکشان قابلیت‌های متنوعی دارند. سیستم ساکت کننده یخچال، قابلیت هشدار موارد مهم، پیشنهاد شام با توجه به آنچه که در یخچال دارید، نشان دادن درون یخچال از روی صفحه گوشی، ال ای دی، وای فای، قابلیت اتصال فلش، سنسور هشدار دهنده باز بودن درب، هشدار میزان مصرف انرژی، هشدار در مورد تعمیرات مورد نیاز یخچال و مواردی از این دست.

این همه قابلیت کار را برای خرید یخچال واقعا سخت می‌کند ولی یادتان باشد که شما برای خرید فقط و فقط باید به خودتان اتکا کنید. بله همه چیز به شما مربوط می شود؛ فضای خانه و آشپزخانه شما، شهر محل زندگی شما، سبک زندگی شما، هدف شما برای خرید، سبک زندگی شما و مهمتر از همه حساب بانکی شما.

یخچال خوب

فضای خانه:

یخچال‌های ساید و دو قلو و درب فرانسوی مناسب فضای کوچک نیستند. نحوه کابینت چینی نیز در انتخاب یخچال مهم است شما باید مطمئن باشید یخچالی که خریده‌اید در محل مناسب خودش جا خواهد شد.

شهر محل زندگی: شهرهای گرم نیاز به یخچال‌های با مصرف کم و با کندانسور قوی دارند. اگر در این شهرها زندگی می‌کنید ناچارید پول بیشتری برای خرید یخچال بدهید.

سبک زندگی: نوع غذاهایی که می‌خورید، زندگی آپارتمانی یا خانه‌های حیاط‌ دار، تعداد اعضای خانواده و نوع رفت و آمدتان، سن فرزندان، شغل، همه و همه در انتخاب شما موثر هستند. اگر یک زن و شوهر ساکن در یک آپارتمان کوچک هستید و از غذاهای فریز شده خیلی استفاده می‌کنید. یک یخچال فریزر بالا یخچال پائین برای شما مناسب است. اگر هم گیاه‌خوار هستید و یخچالتان پر است از میوه و سبزیجات فضای زیاد برای فریزر کمکی به شما نمی‌کند. کودکان نمی‌توانند به یخچال بالا دسترسی داشته باشند. اگر می‌خواهید فرزندتان به راحتی به یخچال دسترسی داشته باشد. یخچال ساید بای ساید و درب فرانسوی برای این کار مناسب است.

هدف: خرید به چه منظوری است؛ تغییر دکوراسیون، خرید یک یخچال جدیدتر و با کیفیت‌تر، انتخاب یک یخچال زیبا و مناسب با دکور منزل، خرید برای جهیزیه، زندگی دانشجویی و مجردی، خرابی یخچال قبلی، کمبود جای یخچال قبلی و نیاز به یخچالی بزرگتر. هر کدام این موارد در خرید شما موثر هستند. اگر صرفا برای زیبایی به بازار یخچال رفته‌اید می‌توانید سراغ مارک‌هایی بروید که به تولید یخچال‌های لوکس و زیبا می‌پردازند. البته حواستان باشد فاکتور کیفیت را فراموش نکنید. نگران نباشید اوضاع بازار برای نیاز شما خوب است. یخچال‌های با کیفیت زیبا را به راحتی پیدا می‌کنید البته ممکن است اندکی کیف پولتان ناراحت شود؛ چون این یخچال‌ها کمی گران‌تر هستند؛ اما به هر حال شما تصمیم گرفته‌اید این کار را بکنید و بودجه‌اش را هم دارید؛ اما اگر عروس خانمی هستید که با بودجه‌ای محدود باید تمام وسایل مورد نیاز یک زندگی جدید را تهیه کنید، یخچال‌های دو طبقه با حجم و مصرف کم و موتور قوی را انتخاب کنید. یادتان باشد که با شروع زندگی متاهلی موجی از هزینه‌ها به زودی به سمتتان سرایز می‌شود؛ پس حتما از مارکی بخرید که حالاها حالاها نیاز به خرید یخچال جدید نداشته باشید.

حساب بانکی: نقش پول را هیچ‌جا نمی‌شود دست کم گرفت. البته این به این معنا نیست که اگر شما پول کمی دارید از داشتن یک یخچال خوب محروم هستید. از قبل با رنج قیمت‌ها در اینترنت آشنا شوید. موقعیت دقیق مادی خود را در نظر بگیرید. تحقیق کنید ببینید با کیفیت‌ترین و کم مصرف‌ترین یخچال که به پول شما بخورد کدام است. اگر پول کمی برای خرید دارید بهتر است از مارک های مشهور و امتحان پس داده ایرانی استفاده کنید تا بتوانید یخچالی با کیفیت بیشتر و قیمت کمتر تهیه کنید. شما حتما می‌توانید صاحب یک یخچال خوب شوید که دست کم ده سالی بدون دردسر برایتان کار می‌کند. نگران نباشید.

احتمالا بعد از خواندن این‌ها دارید فکر می‌کنید که کدام یخچال برای شما مناسب است. ما برای شما آرزو می‌کنیم بهترین تصمیم را بگیرید؛ اما یادتان نرود بهترین انتخاب پایان کار نیست. در نهایت این میزان نگه‌داری شما است که می‌تواند عمر یخچال شما را دو تا سه برابر افزایش دهد. این موارد را همیشه راعایت کنید:

 • نظافت هر از چند گاه دیواره داخل یخچال، فریزر، موتور و بدنه یخچال(البته با وسایلی مانند اسفنج نرم و شوینده‌های مخصوص و یا آب و جوش شیرین. یخچال را نمی‌شود با وایتکس و سیم ظرفشویی تمیز کرد و بعد انتظار داشت سالم کار کند!) یادتان باشد که بعد از شست و شوی یخچال آن را تا دو ساعت خالی بگذارید تا به دمای عادی برگردد.
 • توجه به درست بسته شدن درب یخچال؛ حواستان باشد واشر پلاستیکی درب یخچال دچار مشکل نشده باشد. طوری که آسیبی نبیند گاهی آن را تمیز کنید.
 • یخچال باید بیست سانتیمتر با دیوار پشت و بغل فاصله داشته باشد. فاصله اجاق گاز و یخچال را نیز رعایت کنید حداقل به اندازه یک قفسه کابینت بین این دو فاصله بگذارید. تا جایی که ممکن است یخچال را در اتاق خواب وبالکن قرار ندهید و در نهایت اینکه یادتان باشد یخچالتان حتما تراز باشد.
 • اگر غذایی منجمد شده دارید و می‌خواهید آن را آب کنید، آن را از فریزر خارج کنید و در یخچال بگذارید. این کار باعث می‌شود یخچال با دریافت سرمای آن غذای منجمد شده عمرش افزایش یابد.
 • ماده گاز یخچالتان باید استاندارد باشد این موضوع می‌تواند عمر یخچال شما را به ده سال برساند.
 • یخچال با سیم به برق متصل می‌شود و کار می‌کند. پس حواستان باشد این سیم مشکلی نداشته باشد. استفاده از محافظ برای یخچال ضروری است. اگر به مسافرت‌های بیش از یک ماه می ‌روید یخچالتان را از برق بکشید و داخل آن را خالی کنید و دربش را باز بگذارید.
 • فریزتان همیشه پر باشد حتی اگر لیوان‌های آب یخ را در آن بگذارید؛ ولی بهتر است وسایل طوری در یخچال چیده شود که فضا برای جا به جایی هوا فراهم باشد. یخچال را پر از وسیله نکنید.
 • یک دما سنج یخچال تهیه کنید و دمای درون یخچالتان را اندازه بگیرید اگر بین ا تا ۶ نبود، درجه ترموستات را تنظیم کنید و دوباره دما سنج را در آن قرار دهید. از اینکه دمای درون یخچال و فریزر به اندازه باشد باید مطمئن باشید.

 

منابع:

 1. برچسب هفت رنگ انرژی
 2. فوت و فن خرید یک یخچال خوب
 3. ده توصیه مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه
 4. راهنمای کامل خرید یخچال